Dondurulmuş Gıda Sağlıklı Mıdır?

Gıdaların sağlıklı ve besin değerlerini koruyarak topluma ulaştırılması adına belli başlı koruma yöntemleri bulunmaktadır. Örneklendirmek gerekirse ısı ile, nemi azaltılarak yani kurutularak, dondurularak gıdaların raf ömrü sağlıklı şekilde uzatılmaktadır. Bu yazıda sizlere dondurulmuş gıda da bizim felsefemizi anlatacağız. Donuk yemekler bu sayede hayatımızı hem daha sağlıklı hem daha kolay hale getirmektedir. Peki nasıl?

Bu noktada 2 amaç vardır; Bozulmaya sebep olan organizmaların artmasını kontrol altına almak ve engellemek, aynı zamanda ekşime, bozulma gibi kimyasal reaksiyonları durdurmaktır.

Habit olarak biz ne yapıyoruz?

Sizlere gıdayı en sağlıklı şekilde ulaştırmak adına dondurma işlemi için ‘’Blast Chiller’’ adlı bir method kullanıyoruz.

Blast chiller yöntemi, sıcak veya ılık bir gıdanın sıcaklığını hızlı ve en verimli şekilde düşüren böylece gıda güvenliğini, tadını, dokusunu ve besin kalitesini koruyan bir dondurma yöntemidir. Bu sayede besin değerleri ilk gün ki gibi korunur.

Dondurulmuş gıdalarımızda neden bu yöntemi kullanıyoruz? Faydaları nelerdir?

Dondurulmuş gıda ile kaliteyi korumak istiyoruz

Tüm yiyecekler bir kez pişirildikten sonra doğru soğutma işlemi seçilmediğinde doğal bakteri üremesi başlar. Gıda kalitesini korumak için nem, zaman ve sıcaklığı kontrol altına alarak her türlü gıda bozulmasını azaltmak önemlidir.

Doğru soğutma yöntemini seçmek, bunu yapmanıza yardımcı olacaktır. Doğru soğutma yöntemi kullanılarak tat ve görünüm aynı kalırken, vitaminler, gıda aroması, dokusu, rengi ve besin değerleri korunur.

 Dondurulmuş gıda ile hacim kaybını önlemek istiyoruz

Yiyecek türüne, ortam sıcaklığına, neme ve zaman çizelgelerine bağlı olarak, nem kaybı nedeniyle yiyeceklerin boyutları ve ağırlıkları hızla düşebilir. Şok Soğutucu, doğru soğutma programını kullanarak, yiyecekler normal bir ortamda soğumaya bırakıldığında meydana gelen doğal buharlaşmayı önleyerek ürünlerin dehidrasyon seviyesini önemli ölçüde azaltabilir. Yavaş soğutma prosedürleri sırasında buharlaşma yoluyla normal nem kaybı gerçekleşir ve yiyeceklerin hacmi azalır.

Dondurulmuş gıda ile yoğun dönemlerinizde sağlıklı beslenin istiyoruz

Yoğun dönemlerde buzluğunuzda sağlıklı bir şekilde hazırlandığını bildiğiniz, glutensiz ve besin değeri kaybı minimum olan bir paketinizin bulunması sizler için destekçi olacaktır diye düşünüyoruz. Hızlı geçen bir günün içinde acıktığınız o yoğun saatlerde hızlı hazırlanan bir atıştırmalık yerine buzluktaki sağlıklı alternatifi hayatınıza katmak istiyoruz.

WhatsApp