Enerjik olmak için ne yapmalıyız?

Enerjik olmak için ne yapmalıyız? Hiç enerjinizle savaştığınız oldu mu? Sabah uyanmak için uğraşıyorsunuz, bir işi bitirmek için kafein ve uyarıcı ilaçlara ihtiyaç duyuyorsunuz. Öğlen yemeğinden sonra kestirmeye ihtiyaç duyuyor ve daha sonra da uyanmaya çalışıyorsunuz. Geceleri ise uykuya dalamıyorsunuz. Bunları yaşadıysanız, bu makalede enerji seviyenizi arttırmanın 7 doğal yolunu öğreneceksiniz.

Yorgunluk ve düşük enerji, çok fazla yaşanan bir durumdur. Birçok insan ciddi enerjisizlik yaşıyor ve çoğunda neden sindirim sisteminden kaynaklanıyor. Sindirim sistemimiz zayıf olduğunda, yediklerimizden çok daha az besin alabiliriz. Çok daha fazla toksin toplarız. Bu işlem vücudumuzdaki iltihaplanmayı arttırır ve enerji rezervlerini boşaltır.

Bu makalede verilerle enerji olmak için neler yapabileceğinizi anlatacağız. Bunlar enerji seviyeniz yükseltmek ve korumak için kullanabileceğiniz adımlardır.

3 Ana Enerjik Olma Taktiği

Bol Sıvı Tüketin…

Gün boyunca bol sıvı almak, enerjiniz ve sindiriminiz için çok önemlidir. Bütün günün enerjisi için vücut sıvınızı optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Kan şekerinizi sabitleyin…

Kan şekeri dengesizliği, enerjinizi ve beyninizi her şeyden daha hızlı çalacaktır. (referans araştırma :1) Sabit kan şekeri değeri sizi dünyanın üstünde hissetmenize yardımcı olur. Karbonhidrat tüketiminizi azaltın. Kan şekeri değerlerinizi sabit tutmak için öğünlere hindistancevizi yağı, doğal tereyağı, avokado, zeytin gibi sağlıklı yağları ekleyin.

Habit olarak “diyet yapmayın, Alışkanlıklarınızı değiştirin!” diyoruz. Tüm yemek paketlerimizde amacımız hayat boyu uygulayacağınız kan şekerinizi yükseltmeyen besinleri yemeniz konusunda alışkanlık kazandırmaktır.

Vücudunuzu ve Bağırsaklarınızı hareket ettirin…

Hareket etmek enerjiniz ve sindiriminiz için MÜKEMMEL bir anahtardır. Düzenli egzersiz ve doğada yürüyüş yapmak her zaman çok faydalıdır. Doğa, adrenalin bezlerimize son derece iyi gelir. Hareket etmek kan ve lenfatik akışı iyileştirmeye ve beyninizi uyarmaya yardımcı olacaktır.

Buna ek olarak bağırsakları hareket ettirmesi ve bir gün önce tükettiğiniz gıdalardaki tüm atıklardan kurtulmanız önemlidir. Aksi takdirde, dışkısal maddeler kötü mikroplar için bir üreme kaynağı olacaktır. Bu da sindirim sisteminiz ve vücudunuz üzerindeki toksik gerilimi artıracaktır. (referans araştırma :23). Bu makaledeki taktikleri izleyerek, sağlıklı bağırsak hareketliliğine kavuşabilirsiniz. Toksik atıklardan kurtularak vücudunuz üzerindeki stresini azaltarak, enerji seviyenizi ve zihinsel netliğinizi arttırarak zinde olmanıza yardımcı olacaktır.

Neler Yapmalıyız?

Enerjinizi yükseltmek için çalışmaya bugün başlayabilirsiniz.

Eğer aşağıdaki maddeleri daha önce hiç uygulamadıysanız, tavsiyemiz ilk hafta birini günlük olarak uygulayıp, diğer maddeleri sırayla uygulayarak hayatınızda uygulamanızdır. Zaten bu adımların 2-3’ünü günlük hayatınıza ekledikten sonra, zindeliğinizde, zihninizde, ruh halinizde ve yaşam kalitenizde farkları hissedeceğinize inanıyoruz. Bunların 7 sinide uyguladığınızdaki farkı tahmin edebilirsiniz.

Enerji olmak için her 2 saatte bir yarım litreye yakın temiz su

Vücut sıvısını yüksek tutmak harikadır, ancak vücut sıvısını aşırı derecede yüksek tutmak sizi tamamen yeni bir seviyeye götürecektir. Bize enerji üretmek için yemek yememiz gerektiği söylenir. Ama aslında yiyecekler iyileşmek içindir. Tutarlı sıvı seviyesi ve elektrolitler size inanılmaz bir enerji verecektir (referans araştırma : 4).

Nasıl yapılır?

Filtrelenmiş temiz su kullandığınızdan emin olun. Ters osmoz veya güçlü karbon filtresi kullanmanızı önerilir. Suyunuza bir miktar Himalaya Tuzu ve birkaç damla taze sıkılmış limon ya da misket limonu ekleyebilirsiniz.

Birçok kişi günde 1.5-2 litre su içilmesi gerektiğini söyler. Biz günde kilonuzun 25te biri kadar su içmenizi öneriyoruz. Enerjinizde, bağırsak hareketliliğinde, cilt, saç ve zihinsel berraklığınızda büyük bir fark göreceksiniz!

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Suyu öğünlerin dışında için, yemekten 30 dakika önceye ve yemekten 30 dakika sonraya kadar su içmeyin. Bu sayede mide asidi ve sindirim enzimi üretimine müdahale etmeyin. Öğünlerde sadece gıda takviyelerini yutmak için yetecek kadar su içip, katı gıda yemekler için fazla su içmekten kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Hergün Kaliteli bir Smoothie İçin

Smoothieler vücudunuza besin almanın en iyi yollarından biridir. Bunun nedeni, önceden metabolize olması, katı gıdaları tüketmekle karşılaştırıldığında sindirim sisteminizin baskısını azaltmasıdır. Smoothie’ler, önceden sindirilmiş olduğundan, en katı yiyeceklere nazaran daha fazla besin alabililirsiniz.

Nasıl yapılır?

Organik hindistan cevizi sütü, badem sütü, kenevir sütü gibi kaliteli bir süte 1-2 çorba kaşığı hindistancevizi yağı ya da 1 avokado veya 1-2 çorba kaşığı badem yağı gibi sağlıklı yağlar ekleyin. Daha sonra ¼-½ fincan yaban mersini, böğürtlen vb. berry (blueberry, blackberry, raspberry vb.) meyvelerini ilave edin.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

5 gram ya da daha az yağ içeren hafif bir süt kullanıyorsanız; hindistan cevizi yağı (1-2 yemek kaşığı), avokado veya sağlıklı fındık yağı veya tereyağı (1-2 yemek kaşığı) gibi iyi yağ eklemek zorundasınız aksi takdirde yeterli enerji alamazsınız.

Smoothienize çok fazla meyve koymadığınızdan emin olun. Aksi takdirde kan şekeri dengesizliğine neden olursunuz ve birkaç saat sonra yorgun hissedip, acıkırsınız.

Meyve olarak tercihen organik berryleri (yaban mersini, böğürtlen, vb., bunlar besin açısından çok zengin ve en besleyici meyveler olmanın yanı sıra kan şekeri seviyenizde çok çok az değişikliğe sebep olurlar.

 

Fermente edilmiş içecekler kullanın

Fermente edilmiş içecekler, organik asitler, enzimler, B vitaminleri ve potasyum içerir. Bu da sağlıklı bağırsak hareketliliğini harekete geçirmeye yardımcı ve enerjik olmanıza olur (referans araştırma: 5). Fermantasyon işlemi, içeceğin şeker içeriğini azaltır ve enzimleri arttırır. B vitamini içeriği sayesinde doğanın Doğal enerji içeceği olmasını sağlar!

Fermente edilmiş içecekler arasında Kefir, elma sirkesi (apple cider vinegar), hindistancevizi suyu kefiri, kombu çayı yer almaktadır. Lahana turşusu (sirke kullanılmadan yapılan saurkraut), kimchi, ve zencefil turşusu gibi fermente edilmiş gıdalar. Bu yiyecekler sindirim ve enerjik olmak için harikadır.

Nasıl kullanılır?

Her gün bir bardak suya 1 yemek kaşığı ACV katılıp tüketilmesini ve ayrıca salatalara ve et yemeklerine ACV koymasını öneriyorum. Eğer daha önce hiç Fermente edilmiş içecekler kullanmadıysanız size 1 çorba kaşığı ile başlayarak Hindistan cevizi suyu kefir veya kambuçya çayı kullanmanızı tavsiye ederim. 3 gün boyunca nasıl gittiğinizi görün. Eğer iyi giderseniz, 3 gün süreyle ¼ şişeye, ardından 3 gün boyunca ½ şişeye çıkın.

Her gün bir şişe içmekten zevk aldığınızı fark edebilirsiniz. eğer daha önce bunları hiç kullanmadıysanız yavaş olun.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Fermente edilmiş içecekler tüketirken baş ağrısı, kızarıklık veya yorgunluk fark ederseniz, histamin toleransınız olabilir ve bu gıdalardan kaçının.

Eğer fermente edilmiş yiyecekler ve içecekler ile iyi hissediyorsanız, günlük olarak tüketebilirsiniz.

 

Rezene Tohumları Kullanın

Bu, kalsiyum, potasyum, manganez, magnezyum, selenyum, çinko, bakır ve demir gibi minerallerin yoğun bir şeklidir. Buna ek olarak, güçlü flavinoid anti-oksidanlar, kaempferol & quercetin bakımından zengindir.

Bunlara carminative bitki denir, Zencefil, nane ve kekik gibi şeyler gaz ve şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Bağırsak motilitesini hafifçe harekete geçiren ve genel sindirim işlevini geliştiren bir sınıflandırmadır.

Nasıl kullanılır?

Rezene tohumları asitleri nötralize eder, sindirime yardımcı olur ve inanılmaz derecede iyi bir nefes tazeleyicisi olur. Aceleniz varsa, yolda veya restoranlarda yemek yediğinizde bu sizin için mükemmel bir yöntemdir. Kesenize ya da arabanıza rezene tohumuyla dolu küçük bir kap koymanız yeterlidir.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Emilim için besin maddelerini serbest bırakmak için tohumları iyi çiğnemeye dikkat edin. Tohumları yutmak sindirim sisteminiz için stresli olabilir.

 

Enerjik olmak için Aloe Vera Suyu

Bu, inanılmaz alkalileştirici ve elektrolitler, az miktarda mineraller, antioksidanlar ve polisakaritler ile yüklüdür. Saf aloe vera suyu veya jeli enerjik olmanızı sağlamanın yanında bağırsakların motilitesini iyileştirmenin en iyi yollarından biridir.

Nasıl kullanılır?

Sabahları, bağırsaklarınızın düzgün hareket etmesine yardımcı olmak için 120-240 gram aloe vera suyunu için. Gün içerisindeki enerjik değilseniz ve kabızlık hissediyorsanız 120-240 gram daha alın.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Birçok aloe vera şirketi plastik şişeler kullanıyor ve sodyum benzoat gibi koruyucular ekliyor. Ben size cam kutuda bulunan ve katkı maddesi ya da koruyucusu içermeyen bir organik aloe vera suyu almayı öneriyorum.

Kereviz veya salatalık atıştırın

Su açısından zengin sebzeler mükemmel basit nötralizatörüdür. Yemekten önce, yemek sırasında veya sonrasında yiyebilirsiniz. Bunlar güçlü bir şekilde susuzluğunuzu gideren ve vücudunuzu enerjik olması için alkalileştiren mükemmel elektrolit dengeleyicidir. Yemek aralarında ve gün boyunca sağlıklı hidrasyon ve elektrolit dengesi için harika atıştırmalıklardır.

Çiğneme işlemi bağırsağın daha etkili bir biçimde hareket etmesini teşvik eder. Eğer bağırsaklarınızı iyi hareket etmediğinizi hissederseniz, kereviz, salatalık, turp, havuç ve diğer sebzeleri çiğnemeyi deneyin.

Nasıl kullanılır?

Küp küp doğrayıp, üzerlerine ister elma sirkesi isterseniz de taze sıkılmış limon koyabilirsiniz.. Ardından tat katmak için Himalaya deniz tuzu ve mineraller eklernebilir.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Kereviz ve Salatalık ince tenli sebzelerdir. Bu yüzden toksik böcek ilacı ve herbisitlere maruz kalmaktan kaçınmak için bunlar organik almak en iyisidir. Kullanmadan önce onları yıkamak en iyisidir.

Enerjik olmak için Aralıklı oruç tutmak

Eski atalarımız stresli ve kıt bir dünyada büyüdü. Yiyecekler sürekli mevcut değildi ve aralıklı oruç tutmak çok yaygındı. Bu yaşam biçimi, sağlığımız ve refahımızla ilgili anahtar bilgiler içeren genetik bir plan bıraktı.

Aralıklı oruç tutmak iltihaplanmayı azaltmak, bağışıklığı artırmak ve doku iyileştirmeyi artırmak için en güçlü yöntemlerden biridir. Bu, her gün yaptığım bir uygulama.

Nasıl yapılır?

Oruç tutmaya başlamak için en iyi yol, her gün akşam yemeğinden kahvaltıya 12 saat süreyle yemek yememektir. Bu, sindirimi tamamlamak için 4 saat ve karaciğerin detoksifikasyon döngüsünü tamamlaması için 8 saat sağlar.

Bu standart yaşam biçiminin bir bölümünden sonra haftada bir gün orucu 14-16 saate kadar uzatmaya çalışın. Bunu yaparken, enerjinizin harika olduğunu fark edebilirsiniz. Haftada birkaç kez yapmayı deneyin ve hatta belki bağımlısı olabilirsiniz.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler

Aralıklı oruç tutarken ve oruç tutma esnasında çok fazla su, bitkisel çay vs. içmek isteyeceksiniz. Bu, aç olmadığınız için sizi tatmin etmeye yardımcı olacaktır. Vücudunuzun temizlenmesine, sisteminizin hidrasyonuna yardımcı olur, sizin daha fazla enerjik olmanıza sağlar ve stres hormonlarını dengede tutar. Nemlendirme aynı zamanda bağırsaklarınızı uyarmanıza ve bağırsaklarınızı hareket ettirmenize yardımcı olur. Oruç ne kadar kolay olursa ondan daha fazla kazanç elde edersiniz.

Oruç tutan çoğu insanın yanlış yaptığı şey yeterince sıvı tüketmemektir. Yukarıdaki ilkeleri hidrasyonla birlikte takip etmeniz gerekir. Çoğu kişi sabahları aşırı nemlenmenin ve oruç tutmanın çok iyi çalıştığını keşfettiler çünkü beslenirken uyumaya daha çok eğilimliyizdir.