Sıkça Sorulan Sorular

Sipariş Dağıtım Bölgeleriniz nerelerdir?

İstanbul genelinde Anadolu yakasında Kartal, Avrupa yakasında Bahçeşehir’e kadar dağıtımımız mevcuttur. Sınır bölgeler için açık adres ile gönderim için onay almanız gerekmektedir.

Yemekler Saat Kaçta Geliyor?

Açık adresinize bağlı olarak değişmekle birlikte, genel dağıtım saatimiz 6 ile 8 arasıdır.

Yemekler ne şekilde geliyor?

Yemeklerimiz seçtiğiniz pakete göre tüm öğünler tek kutuda olacak şekilde sabah saatlerinde teslim edilir.

Yemekleri nerede saklamalıyım?

Yemeklerinizi aldığınız anda +4 derecede bir buzdolabında saklamanızı öneriyoruz. Yemekleri sıcak havalarda yanınıza (arabaya vs.) almanız gerektiğinde, poşetin içine bir buz aküsü koymanızı öneriyoruz.

Yemekleri nasıl ısıtmalıyım?

Habit menülerinde mümkün olduğu kadar doğal ve sağlıklı, kan şekerini yükseltmeyen, glisemik indeksi düşük besinlerle hazırlanan ürünler kullanılmaktadır. Mikrodalga ya da çok yüksek ısıda ısıtılan gıdaların asiditesi yükselmektedir. Her ne kadar Habit’in kullandığı ambalajlar gıda güveliği açısından en yüksek standarta sahip ve mikrodalgaya uygun olsa da, bizim önerimiz, ısınması gereken yemekleri ayrı olarak maksimum 60 derecede fırında yaklaşık 20 dk ısıtmanız. Ayrıca Habit menülerinde birçok balık ve et Sous Vide denilen yöntemle 55-60 derecede, çok yavaş olarak besin değerlerini kaybetmeden pişirilmektedir. Mikrodalga ya da yüksek derecede ısıtma hem lezzet, hem de besin değeri açısından yemeklerin özelliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Yine de kaplarımız mikrodalgaya uygun olduğu için başka çareniz yoksa ve sıcak tüketmek istiyorsanız mikrodalgada ısıtabilirsiniz.

Sebzeler bana göre az pişmiş geliyor, ne yapmalıyım?

Sebzeler hem lezzetini, hem de besin değerlerini çok kaybetmemesi açısından hafif sert kalacak şekilde pişirilmektedir. Ayrıca sebzeler içinde bulunan ve bağırsaklarımızdaki faydalı bakterileri besleyen antioksidanlar ve fitokimyasallar yüksek ısıyla kaybolmaktadır. Bunun dışında fazla pişen sebzelerde nişasta ortaya çıktığı için kan şekerimizi yükseltmektedirler. Bu nedenlerde ötürü sebzelerin birçoğunu alışık olduğunuzda daha az pişmiş bulabilirsiniz. Bir süre bu lezzete de alışacak ve hatta daha çok seveceksiniz.

Yemek içeriklerinde değişim yapabiliyor musunuz?

Sitede satışı yapılan paketler için ortak menü oluşturmaktayız. Bu paketler için kişisel talep alamıyoruz. Ancak kendi taleplerinize uygun bir paket oluşturmak isterseniz Kişiye Özel beslenme paketlerimizde bunu sağlayabiliyoruz. Kişiye Özel beslenme paketlerimiz için diyetisyenlerimiz ile görüşebilirsiniz.

Yemekleri hangi sırayla yemeliyim?

Yemekleriniz yeme sırasına göre kutunuza yerleştirilmiştir. Her gün gelen kutunuzun üzerinde ve Habit mobil app’te menülerinizi ve besin değerlerini görebilirsiniz.

Çok acıkıyorum, ne yapmalıyım?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Habit menülerinde mümkün olduğu kadar kan şekerini yükseltmeyen besinlerle hazırlanan ürünler kullanılmaktadır. Amacımız size geçici olarak kilo verdirmek değil, beslenme alışkanlıkları kazandırmaktır. Maalesef endüstriyel dünyanın bize dayatmış olduğu bazı gıdalar (gluten, maya, laktoz, şeker, katkı maddeleri) bizde bir tür bağımlılık yarattığı için Habit menüleri ilk başta aç hissetme yanılgısına düşmenize neden olabilir. Bu aslında açlık değil yoksunluk ve genelde ilk haftada azalır ikinci haftanın sonunda kaybolur. Çok daha az yiyerek, doyduğunuzu fark edersiniz çünkü hücreleriniz tüm ihtiyacı olanı alır ve beyne doyma sinyallerini göndermeye başlar. Bu nedenle ilk başta mutlaka kendinizi ‘daha fazlasına ihtiyacım yok’ diyerek telkin ediniz. Bu alışkanlık, hayatınızı boyunca sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmanızı sağlayacak sırlardan biridir. Ayrıca ilk hissettiğiniz açlık her zaman susuzluktur. İlk açlık hissettiğinizde büyük bir bardak su ve üzerine bir bitki çayı için. Açlığınızın kaybolduğunu göreceksiniz. Ayrıca yemeği yavaş yemeniz ve çok çiğnemeniz çok önemlidir. Her lokmayı 25 kez çiğnediğinizden emin olun.

Gelen yemeklerin porsiyonları fazla geliyor ne yapmalıyım?

Habit’de oluşturulan menüler hücrelerinizi beslenme ve hormonlarınızı çalıştırma üzerine tasarlanmıştır. Beden sizin için gerekli besinleri alınca beyne doyma sinyali gönderir. Bu nedenle size fazla gelen porsiyonları lütfen zorlayarak yemeyin. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda yemeyi bırakın.

Sebze ve meyveleri neden iri iri doğruyorsunuz?

Sebze ve meyveler ne kadar ince kesilirse o kadar okside olurlar ve besin değerlerini kaybederler. Bu nedenle meyveleri genelde bütün olarak veriyor, sebzeleri de iri iri doğruyoruz.

Sebze ve meyvelerin kabuklarını neden soymuyorsunuz?

Çünkü en yararlı kısımları kabukları da ondan:) Meyve sebzelerin kabukları, birçok vitamin, mineral, lif ve antioksidan içerir. Ayrıca kabuklar, meyvenin iç kısmında yer alan birçok vitamini vücudun kullanması için gerekli enzimleri içerirler. Bu nedenle meyve ve sebzelerin kabuklarını genellikle soymuyoruz.

Yemekler birbiriyle çok uyumlu değil… Mesela ıspanağın yanında salata var, yoğurt koyamaz mıydınız?

Bizi maalesef hastalıklara sürükleyen ya da enerjisiz hissetmemizi sağlayan işte bu tarz yanlış alışkanlıklar… Habit menülerinde hazırlanan tüm yemekler mümkün olduğu kadar amino asit, enzim, vitamin ve mineral olarak birbirini tamamlayacak şekilde tasarlanmaktadır. Küçük bir not: Demir yönünden zengin olan yiyecekler, özellikle ıspanak gibi yeşil yapraklılar demir emilimini azalttığı için süt ürünleriyle birlikte tüketilmemelidir.

Ne kadar sık tartıya çıkmalıyım?

Tartı çoğu zaman doğru vücut kompozisyonunu yansıtmakta yanıltıcı olabilir. Örneğin aynı hafta içinde 1 kg kas kazanıp, 1 kg yağ vermişseniz, bu tartıda hiç kilo vermemişsiniz gibi görünecektir. Ancak bu sonuç fiziksel görüntü olarak size yansıyacaktır. Bu yüzden tartıda rakama takılmayın ve her gün tartılmayın. Sadece genel gidişatı görmek için her Pazartesi sabahı ve Cumartesi sabahı aç karnına, aynı zeminde ve aynı kıyafetle tartılın. Bazı eczaneler ücretsiz yağ kas ölçümü yapmaktadır. Ayda iki kere yine aynı eczanede, aynı koşullarda (günün aynı saati, aynı kıyafet ve aynı açlık durumu) bu ölçümü yaptırabilirsiniz. 

Ne kadar spor yapmalıyım? 

Habit’de amacımız size ömür boyu uygulayabileceğiniz beslenme ve egzersiz alışkanlığı kazandırmaktır. Bu nedenle haftada 2 ya da 3 gün tüm vucudunuzu çalıştıracak egzersizleri öneriyoruz. Sporun amacı daha fazla kalori harcamak değil, kas güçlendirmek, kardiyovasküler sağlık ve postür düzgünlüğü olmalıdır Unutmayın ne kadar çok spor yaparsanız o kadar acıkırsınız. Ancak hala hazırda spor yapmıyorsanız ve özellikle Ketojenik Paketimizi kullanıyorsanız ilk 2-3 hafta adaptasyon sürecinde spor yapmamanızı öneriyoruz.

Paketlerime sadık kalmazsam ne olacak?

Habit paketlerinin etkili olması, özellikle gluten ve kan şekerini yükselten karbonhidrat bağımlılığından kurtulmak adına pakete tamamen sadık kalmaya bağlıdır. İdealde Habit paket dışında hiçbir şey yememeniz gerekmektedir.

Seyahate çıktığımda ya da adresimde olmayacağım zaman ne yapmalıyım?

Seyahat, iş gezileri vb. durumlar nedeniyle adresinizde bulunmayacağınız durumlarda, Habit mobil uygulamasından üretim planlaması nedeniyle en az 2 gün önce saat 10:00’a kadar adresinizde olmayacağınız tarihleri seçerek otomatik olarak erteleme yapabilirsiniz. Böylece belirttiğiniz tarihlerde paketleriniz adresinize gelmeyecek ve paketinizin sonuna eklenecektir. Paketlerinizi Habit mobil uygulamadan 10 gün erteleme hakkınız vardır. Ertelemeler sadece uygulama üzerinden yapılabilmektedir.

Paketlerinizi daha uzun gezilerinizde 3 ay dondurma şansınız vardır. Ancak dondurulan paketin tekrar aktive edileceği tarihe göre hesaplama yapılarak aktif edilecektir. Örnek dondurma yapılan tarihte paketinizden 10 gün kaldıysa, tekrar aktif edilme tarihinde fiyatlara satın alma tarihine göre %10 zam geldiyse, tekrar aktif edilen gün sayısı 10 yerine 9 gün olarak aktif edilecektir. 

Resmi tatillerde gönderim yapıyor musunuz?

Yalnızca yılbaşı, ramazan ve kurban bayramında gönderim yapmıyoruz. Diğer resmi tatillerde paketlerinizi göndermeye devam ediyoruz.

Paketimin süresi bitmeden herhangi bir neden iptal edebilir miyim? Nasıl ücretlendirilirim?

Paketiniz bitmeden önce kalan günleri iptal edebilirsiniz. Bizden kaynaklanan bir durumla ilgili (dağıtım saati uymaması gibi) bir neden veya zorunlu bir nedenle (hastalık, cenaze, taşınma vb) iptalse iade ödediğiniz birim fiyat üzerinden hesaplanır.

Paketi istediğim adresi istediğim zaman değiştirebilir miyim?

Motorcularımız çok sıkı bir güzergah düzeni içinde çalışmaktadır. Dağıtım adresinde istediğiniz bir saat ya da adres değişikliği diğer paketlerin dağıtımını geciktirebilir hatta imkansız kılabilir. Yine de Habit mobil uygulamasından paket dağıtımından bir gün önce saat 12:00’ye kadar adres değişikliği hakkını müşterilerimize tanıyoruz.

Paket aldım, diyetisyen sürecimi takip edecek mi?

Beslenme paketi alan danışanlarımız için sınırsız diyetisyen desteği bulunmaktadır. Diyetisyenlerimiz belli aralıklarla sizi aramaktadır. Kendiniz de ayrıca görüşmeler yapmak isterseniz sitedeki sohbet kanalımızdan görüşme talep edebilir ya da sitemizden uygun saatinize göre diyetisyen randevusu oluşturabilirsiniz.

Paketlerle ilgili soru/istek/şikayeti nereye iletebilirim?

Bu şekildeki sorularınızı her zaman siparis@habit.com.tr ye iletebilirsiniz.