Diyetinize Kereviz Eklemeyi Düşünmeniz İçin 5 Sebep

Kereviz, diyetinizin sağlıklı bir parçası olabilir. Anti-enflamatuar ve antioksidan bileşenler içerir ve sindirimi destekleyebilir. Bir dalda sadece 10 kalori bulunan kerevizin uzun zamandır düşük kalorili “diyet yemeği” olarak kabul edilmesiyle ünlüdür.

İşte kerevizi diyetinize eklemeyi düşünmeniz için beş sebep:

1 – Kereviz önemli antioksidanların harika bir kaynağıdır.

Antioksidanlar hücreleri, kan damarlarını ve organları oksidatif hasardan korur.

Kereviz, C vitamini, beta karoten ve flavonoidler içerir, ancak tek bir dalda en az 12 ek antioksidan besin türü daha bulunur. Ayrıca sindirim sistemi, hücreler, kan damarları ve organlardaki enflamasyon olaylarını azaltığı gösterilen fitobesinlerin de mükemmel bir kaynağıdır.

2 – Kereviz enflamasyonu azaltır.

Kronik enflamasyon, artrit ve osteoporoz dahil birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Kereviz ve kereviz tohumları, vücuttaki enflamasyona karşı koruma sağlayabilecek yaklaşık 25 anti-enflamatuar bileşen içerir.

3 – Kereviz sindirimi destekler.

Antioksidan ve anti-enflamatuar besinleri tüm sindirim sistemini korurken, kereviz özellikle mideye özel faydalar sunabilir.

Kerevizdeki pektin bazlı polisakkaritler, apiuman olarak bilinen bir bileşik de dahil olmak üzere, mide ülserlerinin görülme sıklığını azalttığı, mide zarını iyileştirdiği ve hayvan çalışmalarında mide salgılarını düzenlediği gösterilmiştir.

Ve sonra kerevizin yüksek su içeriği var — neredeyse %95 — artı bol miktarda çözünür ve çözünmez lif. Bunların hepsi sağlıklı bir sindirim sistemi destekler ve düzenli kalmanıza yardımcı olur. Bir bardak kereviz sapı 5 gram diyet lifi içerir.

4 – Kereviz, düşük glisemik indeks ile vitamin ve mineraller açısından zengindir.

Kereviz yediğinizde A, K ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve folat gibi minerallerin de tadını çıkarırsınız. Ayrıca düşük sodyum içerir. Üstelik, glisemik indeksi düşüktür, yani kan şekeriniz üzerinde yavaş ve istikrarlı bir etkisi vardır.

5 – Kerevizin alkalize edici bir etkisi vardır.

Magnezyum, demir ve sodyum gibi minerallerle, kereviz asidik yiyecekler üzerinde nötralize edici bir etkiye sahip olabilir bu minerallerin temel vücut fonksiyonları için gerekli olduğu gerçeğinden bahsetmiyoruz bile.

 

 

*Bu yazı, Healthline adlı siteden alınıp tercüme edilmiştir. Bu yazının içeriğiyle ilgili Habit AŞ’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı olup, İngilizceden çevrilmiş olup, hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi içermemektedir. Bu yazı dolayısıyla okuyucularda oluşabilecek sağlık sorunların Habit Gıda AŞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Okuyucular bu yazının içeriğiyle ilgili kendi sağlık durumlarına göre doktorlarına danışmadan herhangi bir eylemde bulunmamalıdır. Sağlığınızla ilgili her türlü konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

WhatsApp