Zerdeçal ve Kurkuminin Kanıtlanmış 10 Sağlık Faydası

Zerdeçal ve Kurkumin nedir? Zerdeçal, köriye sarı rengini veren baharattır. Hindistan’da binlerce yıldır hem baharat hem de şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Son zamanlarda bilim, zerdeçalın tıbbi özelliklere sahip bileşikler içerdiğine dair geleneksel iddiaları desteklemeye başladı.

Bu bileşiklere kurkuminoidler denir. En önemlisi kurkumindir. Kurkumin, zerdeçalın ana aktif maddesidir. Güçlü antiinflamatuar etkileri vardır ve çok güçlü bir antioksidandır.

İşte zerdeçal ve kurkuminin kanıta dayalı ilk 10 sağlık faydası:

Zerdeçal, tıbbi özelliklere sahip biyoaktif bileşikler içerir

Ancak zerdeçalın kurkumin içeriği o kadar yüksek değildir. Ağırlıkça yaklaşık %3’tür. Bu bitki üzerine yapılan çalışmaların çoğu, genellikle günde 1 gramı aşan dozajlarla, çoğunlukla kurkumin içeren zerdeçal özleri kullanır. Sadece zerdeçalı yemeklerinizde baharat olarak kullanarak bu seviyelere ulaşmanız çok zor olacaktır. Bu yüzden bazı insanlar takviye kullanmayı tercih ediyor.

Bununla birlikte, kurkumin, kan dolaşımınıza zayıf bir şekilde emilir. Curcumin’in tam etkilerini deneyimlemek için biyoyararlanımının (vücudunuzun bir maddeyi emme hızı) iyileştirilmesi gerekir.

Piperin içeren karabiber ile birlikte tüketmeye yardımcı olur. Piperin, kurkumin emilimini %2.000 artıran doğal bir maddedir.

Aslında, en iyi kurkumin takviyeleri piperin içerir ve bu onları önemli ölçüde daha etkili kılar.

Curcumin ayrıca yağda çözünür, yani parçalanır ve katı veya sıvı yağda çözünür. Bu nedenle, yağ oranı yüksek bir yemekle birlikte kurkumin takviyeleri almak iyi bir fikir olabilir.

Curcumin, doğal bir anti-inflamatuar bileşiktir

Enflamasyon inanılmaz derecede önemlidir. Yabancı işgalcilerle savaşmaya yardımcı olur ve vücudunuzdaki hasarı onarmada rol oynar. Akut, kısa süreli iltihaplanma faydalı olsa da, kronik hale gelip vücudunuzun kendi dokularına saldırması endişe verici olabilir.

Bilim adamları artık kronik düşük seviyeli inflamasyonun bazı sağlık durumlarında ve hastalıklarda rol oynayabileceğine inanıyor. Bunlar;

-kalp hastalığı

-kanser

-metabolik sendrom

-Alzheimer hastalığı

-çeşitli dejeneratif durumlar

Bu nedenle, kronik enflamasyonla savaşmaya yardımcı olabilecek her şey, bu koşulları önleme ve tedavi etmeye yardımcı olma açısından potansiyel olarak önemlidir.

Enflamasyon konusu çok katmanlı olsa da ve muhtemelen basit bir cevabı olmasa da, kurkumin ile ilgili temel çıkarım, onun enflamasyonla savaşabilen biyoaktif bir madde olmasıdır. Bununla birlikte, tıbbi sonuçlar elde etmek için çok yüksek dozlar gerekir.

Zerdeçal vücudun antioksidan kapasitesini artırabilir

Oksidatif hasarın, yaşlanmanın ve birçok hastalığın arkasındaki mekanizmalardan biri olduğuna inanılmaktadır. Eşlenmemiş elektronlara sahip oldukça reaktif moleküller olan serbest radikalleri içerir. Serbest radikaller, yağ asitleri, proteinler veya DNA gibi önemli organik maddelerle reaksiyona girme eğilimindedir.

Antioksidanların bu kadar yararlı olmasının ana nedeni, vücudunuzu serbest radikallerden korumalarıdır.

Curcumin, kimyasal yapısı nedeniyle serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü bir antioksidandır.

Ek olarak, hayvan ve hücresel çalışmalar, kurkuminin serbest radikallerin etkisini bloke edebileceğini ve diğer antioksidanların etkisini uyarabileceğini düşündürmektedir. Bu faydaları doğrulamak için insanlarda daha ileri klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.

Zerdeçal beyin kaynaklı nörotrofik faktörü artırabilir

Bilim adamları nöronları daha iyi anlamadan önce, erken çocukluktan sonra bölünüp çoğalamayacaklarına inanılıyordu. Ancak, artık durumun böyle olmadığını biliyorlar.

Nöronlar yeni bağlantılar oluşturma yeteneğine sahiptir ve beynin belirli bölgelerinde çoğalarak sayıca artabilirler.

Bu sürecin ana sürücülerinden biri beyin kaynaklı nörotrofik faktördür (BDNF). Bu, nöronların yaşamını desteklemekten sorumlu bir protein yapımında yer alan bir gendir.

BDNF proteini hafıza ve öğrenmede rol oynar ve beynin yeme, içme ve vücut ağırlığından sorumlu bölgelerinde bulunabilir.

Depresyon ve Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere birçok yaygın beyin bozukluğu, azalmış BDNF proteini seviyeleriyle ilişkilendirilmiştir.

İlginç bir şekilde, hayvan çalışmaları, kurkuminin beyindeki BDNF düzeylerini artırabileceğini bulmuştur.

Bunu yaparak birçok beyin hastalığını ve yaşa bağlı beyin fonksiyonlarındaki azalmayı geciktirmede hatta tersine çevirmede etkili olabilir. Yine de bu çalışmalar hayvanlar üzerinde yapıldığından sonuçların insanlar için ne anlama geldiğini söylemek zor.

Ayrıca, BDNF seviyeleri üzerindeki etkileri göz önüne alındığında mantıklı görünen hafızayı ve dikkati geliştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Zerdeçal kalp hastalığı riskinizi azaltabilir

Kalp hastalığı, dünyadaki bir numaralı ölüm nedenidir. Araştırmacılar bunu onlarca yıldır incelediler ve neden olduğu hakkında çok şey öğrendiler. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kalp hastalığı inanılmaz derecede karmaşıktır ve buna çeşitli şeyler katkıda bulunur.

Kurkumin, kalp hastalığı sürecindeki birçok adımı tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Belki de kalp hastalığı söz konusu olduğunda kurkuminin ana faydası, kan damarlarınızın astarı olan endotelyumun işlevini iyileştirmektir.

Endotel disfonksiyonu, kalp hastalığının ana itici gücüdür. Bu, endotelinizin kan basıncını, kan pıhtılaşmasını ve diğer çeşitli faktörleri düzenleyemediği zamandır.

Birkaç çalışma, kurkuminin kalp sağlığında iyileşmelere yol açabileceğini düşündürmektedir. Ek olarak, bir çalışma menopoz sonrası kadınlarda egzersiz kadar etkili olduğunu bulmuştur.

Ek olarak, kurkumin, kalp hastalığında rol oynayabilen iltihaplanma ve oksidasyonu (yukarıda tartışıldığı gibi) azaltmaya yardımcı olabilir.

Koroner arter baypas ameliyatı geçiren 121 kişiyle yapılan bir çalışmada, araştırmacılar onlara ameliyattan birkaç gün önce ve sonra günde ya bir plasebo ya da 4 gram kurkumin verdi.

Zerdeçal grubu hastanede kalp krizi geçirme riskini %65 azalttı.

Zerdeçal kanseri önlemeye yardımcı olabilir

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterize edilen bir hastalıktır. Zerdeçal takviyelerinden etkilenmiş gibi görünen birçok farklı kanser türü vardır.

Curcumin, kanser tedavisinde faydalı bir bitki olarak incelendi ve kanserin büyümesini ve gelişimini etkilediği bulundu.

Çalışmalar şunları yapabileceğini göstermiştir:

kanserli hücrelerin ölümüne katkıda bulunur

anjiyogenezi azaltmak (tümörlerde yeni kan damarlarının büyümesi)

metastazı azaltmak (kanserin yayılmasını)

Tercihen piperin gibi bir absorpsiyon artırıcı ile birlikte yüksek doz kurkuminin insanlarda kanseri tedavi etmeye yardımcı olup olmadığı henüz düzgün bir şekilde incelenmemiştir.

Bununla birlikte, kanserin, özellikle kolorektal kanser gibi sindirim sistemi kanserlerinin oluşmasını önleyebileceğine dair kanıtlar vardır.

Kolonda bazen kansere dönüşen lezyonları olan 44 erkek üzerinde yapılan 30 günlük bir çalışmada, günde 4 gram kurkumin lezyon sayısını %40 azaltmıştır.

Zerdeçal Alzheimer hastalığının tedavisinde faydalı olabilir

Alzheimer hastalığı, bunamanın en yaygın şeklidir ve bunama vakalarının %70’ine kadar katkıda bulunabilir.

Bazı semptomları için tedaviden çıkılırken, Alzheimer için henüz bir tedavi yoktur. Bu yüzden ilk etapta oluşmasını önlemek çok önemlidir.

Ufukta iyi haberler olabilir çünkü kurkuminin kan-beyin bariyerini geçtiği gösterilmiştir.

Enflamasyon ve oksidatif hasarın Alzheimer hastalığında rol oynadığı ve kurkuminin her ikisinde de yararlı etkileri olduğu bilinmektedir.

Ek olarak, Alzheimer hastalığının önemli bir özelliği, amiloid plakları adı verilen protein yumaklarının birikmesidir. Araştırmalar, kurkuminin bu plakları temizlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kurkuminin insanlarda Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıp hatta tersine çevirebileceği şu anda bilinmemektedir ve araştırılması gerekmektedir.

Artrit hastaları kurkumin takviyelerine iyi yanıt verir

Artrit, Batı ülkelerinde yaygın bir sorundur. Çoğu eklemlerde iltihaplanmayı içeren birkaç farklı artrit türü vardır.

Curcumin’in güçlü bir anti-inflamatuar bileşik olduğu göz önüne alındığında, artrite yardımcı olabileceği mantıklıdır. Aslında, birkaç çalışma bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Romatoid artritli kişilerde yapılan bir çalışmada, kurkumin bir anti-inflamatuar ilaçtan bile daha etkiliydi.

Başka çalışmalar, kurkuminin artrit üzerindeki etkilerine bakmış ve çeşitli semptomlarda iyileşmeler kaydetmiş olabilir

Curcumin’in depresyona karşı faydaları vardır.

Curcumin, depresyon tedavisinde bazı umutlar göstermiştir.

Kontrollü bir çalışmada, depresyonu olan 60 kişi rastgele üç gruba ayrıldı. Bir grup Prozac aldı, diğer grup 1 gram kurkumin aldı ve üçüncü grup hem Prozac hem de kurkumin aldı.

6 hafta sonra kurkumin, Prozac’ınkilere benzer gelişmelere yol açtı. Hem Prozac hem de kurkumin alan grup en iyi sonucu verdi.

Bu küçük araştırmaya göre, kurkumin bir antidepresan kadar etkilidir.

Depresyon ayrıca azalmış BDNF seviyeleri ve öğrenme ve hafızada rolü olan bir beyin alanı olan küçülen bir hipokampus ile bağlantılıdır. Curcumin, potansiyel olarak bu değişikliklerin bazılarını tersine çevirerek BDNF seviyelerini artırmaya yardımcı olabilir.

Kurkuminin beyin nörotransmitterleri serotonin ve dopamini artırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

Zerdeçal yaşlanmayı geciktirmeye ve yaşa bağlı kronik hastalıklarla savaşmaya yardımcı olabilir

Zerdeçal gerçekten kalp hastalığı, kanser ve Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olabiliyorsa, uzun ömür için de faydaları olabilir.

Bu, kurkumin’in yaşlanma karşıtı bir takviye olarak potansiyele sahip olabileceğini düşündürmektedir.

Oksidasyon ve iltihaplanmanın yaşlanmada rol oynadığına inanıldığından, kurkuminin sadece hastalığı önlemenin ötesine geçen etkileri olabilir.

REFERANSLAR

Ga-Young Choi, Hyun-Bum Kim, Eun-Sang Hwang, Seok Lee, Min-Ji Kim, Ji-Young Choi, Sung-Ok Lee, Sang-Seong Kim, Ji-Ho Park, “Curcumin Alters Neural Plasticity and Viability of Intact Hippocampal Circuits and Attenuates Behavioral Despair and COX-2 Expression in Chronically Stressed Rats”, Mediators of Inflammation, vol. 2017, Article ID 6280925, 9 pages, 2017. https://doi.org/10.1155/2017/6280925

Belcaro G, Cesarone MR, Dugall M, Pellegrini L, Ledda A, Grossi MG, Togni S, Appendino G. Product-evaluation registry of Meriva®, a curcumin-phosphatidylcholine complex, for the complementary management of osteoarthritis. Panminerva Med. 2010 Jun;52(2 Suppl 1):55-62. PMID: 20657536.

Chen M, Du ZY, Zheng X, Li DL, Zhou RP, Zhang K. Use of curcumin in diagnosis, prevention, and treatment of Alzheimer’s disease. Neural Regen Res. 2018 Apr;13(4):742-752. doi: 10.4103/1673-5374.230303. PMID: 29722330; PMCID: PMC5950688.

Carroll RE, Benya RV, Turgeon DK, Vareed S, Neuman M, Rodriguez L, Kakarala M, Carpenter PM, McLaren C, Meyskens FL Jr, Brenner DE. Phase IIa clinical trial of curcumin for the prevention of colorectal neoplasia. Cancer Prev Res (Phila). 2011 Mar;4(3):354-64. doi: 10.1158/1940-6207.CAPR-10-0098. Erratum in: Cancer Prev Res (Phila). 2012 Dec;5(12):1407. Dosage error in article text. PMID: 21372035; PMCID: PMC4136551.

Wongcharoen W, Jai-Aue S, Phrommintikul A, Nawarawong W, Woragidpoonpol S, Tepsuwan T, Sukonthasarn A, Apaijai N, Chattipakorn N. Effects of curcuminoids on frequency of acute myocardial infarction after coronary artery bypass grafting. Am J Cardiol. 2012 Jul 1;110(1):40-4. doi: 10.1016/j.amjcard.2012.02.043. Epub 2012 Apr 3. PMID: 22481014.

 

Önemli Açıklama: Bu yazı, healthline.com sitesinden alınıp tercüme edilmiştir. Bu yazının içeriğiyle ilgili Habit Gıda AŞ’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı, İngilizceden Türkçe’ye çevrilmiş olup, hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi vermesi için hazırlanmamıştır. Bu yazı dolayısıyla okuyucularda oluşabilecek sağlık sorunlarından Habit Gıda A.Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Okuyucular bu yazının içeriğiyle ilgili kendi sağlık durumlarına göre doktorlarına danışmadan herhangi bir eylemde bulunmamalıdır.  Sağlığınızla ilgili her türlü konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

WhatsApp