Romatoid Artrit Ağrısını Yönetmek İçin 7 Temel Günlük Egzersiz

Romatoid artritiniz (RA)

Romatoid artritiniz (RA) varsa, egzersizin sizin için iyi olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ancak harekete geçmek için zaman, enerji ve motivasyon bulmak zor olabilir. Bu, özellikle ağrılı, sert eklemlerle uğraşırken daha da zor hale gelebilir.

Egzersizin, Romatoid artritli bireylere faydaları:

Ağrıyı azaltmak

Eklem işlevini geliştirmek

Etkilenen eklemlerin etrafındaki kasları güçlendirmek

Enerjiyi artırmak

Ruh halini geliştirmek

Romatoid artrit ile Yaşayan Bireylerde Faydalı 7 Egzersiz 

Su Egzersizleri

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, RA ile yaşayan kişilerin hidroterapiye katıldıktan veya ılık suda egzersiz yaptıktan sonra diğer aktivite türlerine kıyasla sağlıklarında daha fazla iyileşme gösterdiğini bildirmektedir.

Büyük bir araştırma incelemesinden elde edilen sonuçlar, hidroterapiye katılan RA ile yaşayan kişilerin, bu aktiviteyi denemeyenlere kıyasla daha az ağrı ve eklem hassasiyeti yaşadığını bulmuştur. Araştırma ayrıca hidroterapinin ruh halini ve genel refahı artırmaya da yardımcı olabileceğini öne sürdü. Yüzme ve su aerobiği gibi su bazlı egzersizler de etkilenen eklemlerin kullanımını iyileştirmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Tai Chi

Bazen “hareketli meditasyon” olarak da adlandırılan Tai chi, yavaş ve nazik hareketleri zihinsel odaklanma ile birleştiren geleneksel bir Çin dövüş sanatıdır. Bu egzersiz, RA ile yaşayan kişilerde kas fonksiyonunu ve sertliğini iyileştirir ve ağrı ve stres seviyelerini azaltır.

RA ile yaşayan insanlar üzerinde yapılan bir çalışmanın sonuçları, tai chi uygulamasının kaygı ve depresyonu azaltmaya ve benlik saygısını, öz yeterliliği ve motivasyonu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Bisiklete Binmek

RA’nız varsa, kalbinizin pompalanmasını sağlamak çok önemlidir. Bunun nedeni, RA ile yaşayanların kardiyovasküler hastalıklar ve komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olmalarıdır. Bisiklete binme, kalp-sağlıklı faydalar sunan bir egzersiz türüdür. Eklemler üzerinde diğer aerobik egzersizlerden daha kolay olan mükemmel, düşük etkili bir egzersizdir

Bisiklete binmek kardiyovasküler sağlığın korunmasına, bacak gücünü artırmaya ve sabah tutukluğunu azaltmaya yardımcı olabilir. Dışarıda bisiklete binebilir, bir bisiklet grubuna katılabilir veya spor salonunda veya evinizde sabit bir bisiklet kullanabilirsiniz.

Yürüyüş Yapmak

Parkta yürüyüş yapmak kulağa çok basit gelebilir, ancak en kolay ve en uygun egzersiz biçimlerinden biridir.

Yürüyüş, kalp atış hızınızı artırmanın yanı sıra eklemlerinizi gevşetmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Yoga

Duruşları nefes alma ve rahatlama ile birleştiren yoga, RA semptomlarını iyileştirmeye de yardımcı olabilir. 2013 yılında yapılan bir araştırma, Iyengar yoga’nın RA ile yaşayan küçük bir grup genç kadın üzerindeki yaşam kalitesi etkisine baktı. Araştırma, yoga yapmanın ağrılarını ve ruh hallerini iyileştirdiğini gösterdi.

2015 yılında yayınlanan araştırmada, Johns Hopkins Üniversitesi’nden bilim adamları benzer sonuçlar buldular: RA ile yaşayan insanlar, yoga yaptıktan sonra önceden olduğundan daha az hassas ve şiş eklemler ile yaşadılar.

Esneme-Germe

Sağlık uzmanları sıklıkla RA ile yaşayan insanlar için germe önermektedir.

California’da bir ortopedi cerrahı olan Dr. Philip Conwisar, “Germe, kollarınızın, sırtınızın, kalçalarınızın, uyluklarınızın ön ve arka kısımlarının ve baldırlarınızın kaslarını içermelidir” diyor. “Sabah ilk iş olarak biraz esneme hareketleri yapın, kahve molası yerine esneme molası verin ya da ofiste birkaç dakika esneme yapın.”

“Arthritis and You” kitabının yazarı Dr. Naheed Ali ayrıca parmak kıvırma, hafif bilek bükme ve başparmak esnetmeyi öneriyor.

Güç Antrenmanları

RA genellikle eklem ağrısını kötüleştirebilen zayıflamış kaslara yol açar. Kuvvet antrenmanı kas gücünü artırmaya yardımcı olur. Daha güçlü kaslar eklemlerinizi daha iyi destekler, bu da ağrıyı azaltabilir ve günlük aktiviteleri kolaylaştırabilir.

Haftada iki ila üç kez evde ağırlık kaldırmayı deneyin. Parmaklarınızda ve bileklerinizde RA komplikasyonlarına neden olma riskini artırmadığı veya mevcut RA etkisini kötüleştirmediği sürece direnç bantları da kullanabilirsiniz.

Ağırlık kaldırmaktan veya direnç bantlarını kendi başınıza kullanmaktan emin değilseniz, doktorunuzla konuşun ve kişisel bir antrenörle çalışmayı düşünün.

 

 

REFERANSLAR

Al-Qubaeissy KY, et al. (2013). The effectiveness of hydrotherapy in the management of rheumatoid arthritis: A systematic review.

onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/msc.1028

Ali N. (2013). Arthritis and you: A comprehensive digest for patients and caregivers. Lanham, MD: Rowman & Littlefield.

Evans S, et al. (2013). Impact of Iyengar yoga on quality of life in young women with rheumatoid arthritis.

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3644391/ 

Exercise and arthritis. (2020).

rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Living-Well-with-Rheumatic-Disease/Exercise-and-Arthritis

Önemli Açıklama: Bu yazı, healthline.com sitesinden alınıp tercüme edilmiştir. Bu yazının içeriğiyle ilgili Habit Gıda AŞ’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı, İngilizceden Türkçe’ye çevrilmiş olup, hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi vermesi için hazırlanmamıştır. Bu yazı dolayısıyla okuyucularda oluşabilecek sağlık sorunlarından Habit Gıda A.Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Okuyucular bu yazının içeriğiyle ilgili kendi sağlık durumlarına göre doktorlarına danışmadan herhangi bir eylemde bulunmamalıdır.  Sağlığınızla ilgili her türlü konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 

WhatsApp