Düşük Karbonhidrat Diyeti, Kalp Sağlığına İyi Geliyor

Kalp dostu bir kilo verme diyeti arıyorsanız düşük karbonhidrat diyetinin düşük yağ diyetine göre daha etkili olabileceğini söyleyebiliriz. Güncel bir çalışmada, düşük karbonhidrat diyetinin kilo vermede ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada düşük yağ diyetinden daha iyi sonuçlar verdiği bulunmuştur.

Tulane Üniversitesi’nde Düşük Karbonhidrat Diyeti ve Düşük Yağ Diyeti Test Ediliyor.

Tulane Üniversitesi‘nde araştırmacılar, düşük karbonhidratlı veya düşük yağl bir diyet programı uygulamak için rastgele 148 erkek ve kadın görevlendirdi. Çalışma öncesinde katılımcıların hiçbirinde kalp hastalığı ya da diyabet yoktu.

Düşük karbonhidrat diyetine katılan katılımcılara günde 40 gramdan daha az (Bu miktarı, alınan toplam karbonhidrat eksi toplam lif gibi düşünebiliriz.) sindirilebilir karbonhidrat alımını sürdürmeleri söylendi. Düşük yağ diyetine atananlaraysa, günlük enerji alımlarını %30’undan az miktarını yağdan, %7’den az miktarını doymuş yağdan ve %55 oranında karbonhidratlardan sağlamaları söylenmiştir. İki diyet türü de belirli bir kalori ya da enerji hedefi içermiyordu. Her gruptaki katılımcılardan, çalışma süresince fiziksel aktivite düzeylerini değiştirmekten kaçınmaları istenmiştir.

Araştırma Sonucu, Düşük Karbonhidrat Diyetini Destekliyor.

Bir yıl sonra, düşük karbonhidrat diyetine atanan kişiler, düşük yağ içeren diyete göre kilo, yağ kütlesi ve kolesterol düzeyleri gibi kardiyovasküler hastalık risk faktörlerinde daha fazla azalmaya sahipti.

Düşük karbonhidrat grubundakiler düşük yağ grubundakilere göre yaklaşık 8 pound daha fazla kilo kaybettiler ve kalp hastalığına yakalanma riski olan bazı yağların kan düzeyleri de yine düşük karbonhidrat grubunda daha fazla azalma kaydedildi.

Araştırmacılar, diyet ve kilo verme arasındaki farklılıkları açıklayabilecek temel mekanizmaların tam olarak bilinmediğini söylüyorlar. Ancak son zamanlarda yapılan başka bir çalışmada, düşük karbonhidratlı diyetlerin vücudunuzun kalorilerini nasıl yaktığına dair düşük yağlı diyetlerden daha sağlıklı bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

Kalp Dostu Diyetlerin Etkileri Yeni Bilinmeye Başlandı!

Araştırmacılar düşük karbonhidratlı diyetlerin kilo kaybı için popüler bir strateji olduğunu, ancak kardiyovasküler etkilerinin yeni bilinmeye başlandığını söylüyorlar.

MEd, RD, CSSD, LD sertifikalı diyetisyen Kate Patton, “Düşük karbonhidratlı diyet, kilo vermek ve kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmak için etkili bir yoldur. Ama, diyetin uzun süreli tutulması zordur.” demesine rağmen Cleveland Kliniği’nin Önleyici Kardiyoloji ve Rehabilitasyon Bölümü‘ndeki çalışmada yer almamıştır.

Diyetisyen Kate Patton ayrıca “Düşük karbonhidratlı bir diyete geçtiğinizde, kardiyovasküler risk faktörlerini azaltmaya yönelik kalp-dostu bir yaklaşım için bir Akdeniz diyeti yapın.” önerisinde bulunuyor.

*Bu yazı, Cleveland Clinic adlı siteden alınıp tercüme edilmiştir. Bu yazının içeriğiyle ilgili Habit AŞ’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı, İngilizceden çevrilmiş olup, hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi içermemektedir. Sağlığınızla ilgili her türlü konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

WhatsApp