Alerjiler İçin Doğal Çözümler

ALERJİLER

Mevsimsel Alerjiler:

Saman nezlesi olarak adlandırılan mevsimsel alerjiler, yılın belirli zamanlarında ortaya çıkan belirtilerdir. Bu genellikle dış mekan küflerinin, sporlarını serbest bıraktığında veya bitkiler diğer bitkileri döllemek için havaya küçük polen parçacıkları saldığında oluşur. Alerjiler, yanlış yönlendirilmiş bir bağışıklık sisteminin göstergesidir. Mevsimlik alerjileri tamamen yenmek için doğal stratejiler kullanın.

Mevsimsel alerjiler, bireyin neye bağışıklık tepkisi verdiğine bağlıdır. Örneğin Türkiye’de, ağaçların döllemesi Şubat ile Mayıs ayları arasında gerçekleşir. Çimlerin tozlanması Mayıs – Haziran’da, yabani otların döllenmesi Ağustos – Ekim arasında gerçekleşir. Küf sporları genelde yaz sonlarında sonbahar boyunca artar. Bu dönemlerden birinde daha güçlü belirtilere sahipseniz, vücudunuz bu belirli parçacık ile mücadele ettiğinin bir göstergesidir.

Polen ve Bahar Alerjileri:

Polenler, rüzgar veya böcekler tarafından taşınan ve üreme amaçları için aynı tipteki diğer bitkileri çapraz polenleştirmeye yarayan çiçekli bitkilerden salınan küçük, yumurta biçimli toz taneciklerdir. Havada polen bulunduğunda, bir kişinin gözlerine, burnuna, ciğerlerine ve derisine inerek aşağıdaki semptomlara neden olabilecek bir alerjik reaksiyon oluşturabilir:

Alerjiler in Nedenleri

Polen uzun mesafeler yol alabilir ve havadaki seviyesi her gün farklı olabilir. Polen seviyesi, belirli bir şehrin veya bölgenin çeşitli alanlarında farklı olabilir. Polen seviyeleri sabahın erken saatlerinde, sabah 5’ten 10’a kadar yükselme eğilimindedir.

Bahar alerjileri, iklim ve yere bağlı olarak, Ocak – Nisan ayları arasında her an polenleştirmeye başlayabilecek ağaçlardan gelen polenlerin bir sonucudur. Ağır alerjilere neden olduğu bilinen ağaçlar meşe, zeytin, karaağaç, huş, kül, hickory, kavak, çınar, akçaağaç, selvi ve cevizdir. Dünyanın bazı bölgelerinde, bazı yabani otlar bahar döneminde tozlaşırlar.

Yaz Allerjileri:

Geç ilkbahar ve yaz başındaki alerjilerin ana nedeni çimen alerjisidir. Eğer yıl boyunca çim biçiyorsanız yada bu zamanlar dışında çimlerde dolaşıyorsanız, tüm yıl çimen alerjisi yaşayabilirsiniz. Çimle temas, çimen polenlerine alerjisi olan bazı insanlarda kaşıntı, ürtiker ve hapşırma ile sonuçlanabilir.

Çimenler iki ana sınıfa ayrılabilir – kuzey ve güney otları. Kuzey otları daha soğuk iklimlerde yaygındır ve çavdar, bahçe otları…

DEVAMINI OKU

 

WhatsApp