D Vitamini Hakkında Bilinmesi Gerekenler

* Bu yazı, Draxe.com sitesinden Türkçeye çevrilmiştir. Bu yazının içeriğiyle ilgili Habit Gıda AŞ’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı olup, İngilizceden Türkeye çevrilmiş olup, hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi içermemektedir. Bu yazı dolayısıyla okuyucularda oluşabilecek sağlık sorunlarından Habit Gıda AŞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Okuyucular bu yazının içeriğiyle ilgili kendi sağlık durumlarına göre doktorlarına danışmadan herhangi bir eylemde bulunmamalıdır. Sağlığınızla ilgili her türlü konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

D Vitamini diğer bütün vitaminlerden tamamen farklı olduğunu öğrenmek biraz şaşırtıcı gelebilir. Ancak bu vitamin aslında bir hormondur, cildiniz güneşe maruz kaldığında kolesterolden üretilen bir steroid hormondur.

Bu nedenle, bu vitamin sıklıkla “güneş” vitamini olarak da adlandırılır.D-vitamini

Bununla birlikte, günümüzde ofiste çalışma ortamı, evde geçirilen vakit ve kışın güneşin yetersiliği dolayısıyla güneşe genellikle yetersiz maruz kalırız. Bu sebeple yeterli oranda alabilmek için yediklerimizden (veya takviyelerle) daha fazla almamız gerekmektedir.

Genel sağlığımız için çok önemli olduğundan güneşten alamadığımız vitamini yediklerimizden veya takviyelerden tamamlamamız kesinlikle gereklidir. (1).

Maalesef, bu vitamini çok az gıdada bulunur, bu sebeple eksiklik son derece yaygındır (2, 3).

2006 verilerine göre, ABD nüfusunun% 41’i bu vitamin açısından yetersizdir (4).

D Vitamini nedir?

Yağda eriyen vitaminlerden (A, D, E ve K) biridir; yağ / yağda çözünür ve uzun süre vücutta depolanabilir.

DEVAMINI OKUYUN…

WhatsApp