Uzun Yaşamın Sırrı Biberiyede Mi Yatıyor?

*Bu yazı, Tech Timestan alınırak Türkçe’ye çevrilmiştir. Bu yazının içeriğiyle ilgili Habit Gıda AŞ’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı olup, İngilizceden Türkeye çevrilmiş olup, hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi içermemektedir. Bu yazı dolayısıyla okuyucularda oluşabilecek sağlık sorunlarından Habit Gıda AŞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Okuyucular bu yazının içeriğiyle ilgili kendi sağlık durumlarına göre doktorlarına danışmadan herhangi bir eylemde bulunmamalıdır.  Sağlığınızla ilgili her türlü konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Uzun Yaşamın Sırrı Biberiyede mi Yatıyor?*

 

Uzun Yaşamın Sırrını Çözecek, Asırlık 300 Köylünün Yaşam Tarzına Işık Tutan Bir Araştırma

Uzun yaşamın sırrı, ölümsüzlük gibi insanoğlunun asırlardır merak ettiği konulardan biri. İstatistiklere göre dünya biberiyeçapında ortalama yaşam süresi 70 ila 80 yıl arasında değişirken, bazı kimseler mucizevi şekilde 100 yaşına dek yaşamakta.

Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi ve Roma La Sapienza Üniversitesi’nden araştırmacılar uzun yaşam hakkında ilginç bir çalışmaya imza attı. Çalışma grubu, her biri 100 yılı aşkın yaşayan 300 köy sakininden oluşuyor.

İtalya’nın küçük bir köyü olan Acciaroli’de huzur ve uyum içinde yaşayan bu asırlık kimseler sağlıklarını ihmal etmiyorlar.

Uzun yaşamanın da ötesinde, bu 300 köy sakininin yaşlılarda sıklıkla görülen Alzheimer ve kalp hastalıklarından şikâyetçi olmadıkları görülüyor. Köy halkı zihinsel ve fiziksel açıdan da oldukça sağlıklı.

San Diego Tıp Fakültesi’nden Profesör Alan Maisel, bu 300 kişilik grubun bu kadar uzun yıl nasıl yaşadığının sırrını çözmek için yaptıkları çalışma hakkında bilgi verdi. Kapsamlı bir genetik analizi ile beslenme ve spor gibi hayat tarzlarının incelenerek uzun yaşam sırlarını ortaya koymayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, bu çalışmadan elde edilen sonuçların San Diego’da ve tüm dünyadaki hastalara uygulanabileceğine dikkat çekti.

Köy halkının hayat tarzları üzerine yaptıkları çalışmada araştırmacıların vardığı ortak sonuç, biberiyenin beslenmede yaygın bir şekilde kullanılması. Akdeniz diyetiyle beslenen bölge halkı biberiyeyi yemeklerinde baharat olarak kullanıyor. Yaz-kış yeşil kalan bu bitkinin sağlık açısından faydaları saymakla bitmiyor. Vücudu toksinlerden arındırıyor, hafızayı kuvvetlendiriyor, bağışıklık kazandırıyor, erken yaşlanmayı engelliyor ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor.

Biberiyenin yanı sıra, bu ‘olağanüstü insanlar’ düzenli olarak yürüyüş yapıyor ve dağlık alanlarda tırmanıyorlar. Buradan hareketle, araştırmacılar biberiye yönünden zengin beslenmeyi uzun yaşamanın kaynağı olarak görse de temiz hava, gün ışığı ve düzenli spor olmadan bunun eksik kalacağını vurguluyorlar.

*Bu yazı, Tech Timestan alınırak Türkçe’ye çevrilmiştir. 

 

WhatsApp