Adrenal (Böbrek Üstü Bezleri) Yeterlizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazı Dr Amy Myesr tarafndan https://www.amymyersmd.com/ sitesinde yayınlanan bir makaleden Türkçeye çevrilmiştir. Bu yazının içeriğiyle ilgili Habit Gıda AŞ’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. bu yazı sadece bilgilendirme amaçlı olup, İngilizceden Türkçeye çevrilmiş olup, hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi içermemektedir. Bu yazı dolayısıyla okuyucularda oluşabilecek sağlık sorunlarından Habit Gıda AŞ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Okuyucular bu yazının içeriğiyle ilgili kendi sağlık durumlarına göre doktorlarına danışmadan herhangi bir eylemde bulunmamalıdır.  Sağlığınızla ilgili her türlü konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

 

Sağlığınız bir süreklilik içindedir. Bir yanda sağlığınız çok iyi durumdayken, bir yandan da kronik hastalıklarınız olabilir. Adrenal sağlığınız da aynı şekilde çalışır. Sağlıklı ve işlerliğinizden bir adım uzakta olabilirsiniz veya  kronik adrenal yetmezliği olarak da bilinen Addison hastalığına da sahip olabilirsiniz. Bu çok büyük bir boşluk yaratıyor ve birçok insanın bu spektrumda bir yere düştüğünü fark ettim.

13838366_l-300x286

Bir Addison teşhisi almak için, adrenal bezlerinizin fonksiyonunun % 90’ını kaybetmiş olmalısınız, ancak bu tanı olmadan da adrenal sorunlarınız olabilir. Adrenal bezlerinizin başlıca rolü stres hormonu kortizol üretmek ve düzenlemektir. Adrenal bezleriniz seks hormonları, östrojen ve progesteron, nörotransmitterleri, adrenalin (epinefrin), norepinefrin ve dopamin üretirler. Bu hormonlar ve nörotransmitterler metabolizmanızı düzenler ve bu sayede beyniniz, böbrekler, üreme organları gibi diğer organlarla iletişim kurar. Bununla birlikte, kronik stres, adrenal bezlerinizi baskılayarak, gerekli hormonların yetersiz miktarlarda üretilmesine neden olabilir.

Stresin Nedenleri :

 • Uyku eksikliğipage_bilimsel-olarak-ispatlandi-stres-kalp-krizine-neden-oluyor_895576135
 • Kötü yemek alışkanlıkları (işlenmiş, abu cuburlar)
 • Uyarıcılar (kafein, şeker)
 • Sert çalışma programı
 • Duygusal travma (sağlıksız ilişkiler, sevilen birinin ölümü)
 • Aşırı antrenman (maraton, dinlenme olmadan antrenman)
 • Eğlence ve heyecan eksikliği

Çok stresli bir dünyada yaşıyoruz. Haftada 80 saat çalışıyoruz, uykumuzdan fedakarlık ediyoruz, gün boyunca uyanık kalmak için iki fincan kahve içiyoruz, daha fazla enerji için şekerli gıdalar tüketiyoruz ve bu alışkanlıklar duygusal, zihinsel, fiziksel ve manevi olarak bizi etkiliyor. Stresli aktivitelere katıldığınızda, vücudunuz hayatta kalmak için bir enerji dalgalanması gerektiğine inanır ve kavga veya uçuş moduna girer. Vücudunuzdaki birincil stres hormonu kortizoldur. İşlevi size bir enerji patlaması sağlamak olduğundan, kortizol kan şekerinizi arttırır, bağışıklık sistemini enerjinizi saklamanız için bastırır ve protein ve karbonhidrat depolarınızı parçalamaya başlar. Zamanla yüksek seviyelerde kortizol insülin direncine yol açabilir, bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve düzgün bir şekilde müdahale edilmezse nihayetinde kas israfına neden olur.

Adrenal Yetmezlik Belirtileri:

 • Açıklanamayan kilo kaybı veya kilo artışı
 • Vücut ve kas ağrıları
 • Yorgunluk (sabah yataktan kalkma zorluğu)
 • Düşük tansiyon
 • Tuz ve şeker isteği
 • Bir öğünü atladıktan sonra sarsıntı veya sersemlik
 • Ayakta baş dönmesi
 • Yorgunluk ve gerginlik
 • Uyku bozukluğu
 • Düşük libido
 • İnfertilite
 • Tiroit dengesizlikleri
 • Saç dökülmesi
 • Bulanık görüş
 • Şiddetli alerjiler

 

Adrenal ve Tiroit İlişkisi

Önceden açıkladıklarımızı özetlemek gerekirse, adrenal bezler tıpkı tiroit gibi metabolizmanızı büyük ölçüde etkileyecek hormonlar üretir. Kronik stres adrenallerinizi uzun periyodlar boyunca aşırı çalıştırarak onları yorar ve adrenal yetmezliğe yol açar. Stres hormonu yağmurunun bir anda hızlı bir düşüşe geçmesi tiroidinize zarar verir. Bu, tiroit üretimini yavaşlatır ve tiroit hormonlarınızı aktifleştirme becerinizi düşürerek hipotiroit semptomlarının belirmesine yol açar.

Bu durum aynı zamanda tiroit hormonlarının direnişini yükseltir. Strese karşılık sitokin adı verilen iltihaplı bağışıklık hücreleri salınır ve bu da tiroir reseptörlerinin tiroit hormonlarına karşı duyarsızlaşmasına yol açar. Bu, tiroit ilaçları almanıza ve tiroit hormon seviyenizin normal gözükmesine rağmen yetersiz tiroit çalışması semptomlarıyla karşılaşabileceğiniz anlamına gelmektedir.

O esnada, vücudunuz stres modundayken bağışıklık sisteminiz vücudunuzun strese tamamen odaklanabilmesi için bastırılır, çünkü stresin iltihaplanmaya sebep olma potansiyeli vardır. Bu da bağışıklık sisteminizin kronik iltihaplanmayı engellemek için yavaşlamasına sebep olur. Bağışıklık sisteminiz stres altındayken, viral enfeksiyonlara karşı daha hassas olursunuz, bunlardan bazıları otoimmün tiroit hastalığını tetikleyebilir.

Adrenal bezlerinin tiroit sağlığı üzerindeki rolü hakkında daha fazla bilgiye, Tiroit Bağlantısı (The Thyroid Connection) kitabından ulaşabilirsiniz.

Adrenal Yetmezlik Nasıl Test Edilir

Zehirli ve stres oranı yüksek bir dünyada yaşadığımız için hastalarımın bir çoğunun belli bir seviyede adrenal yetmezliğe sahip olduğunu düşünmekteyim. Adrenal yetmezliği belirlemek için semptomları ve hastalarımın yaşam tarzlarını dinlerim.

Fonksiyonel Tıp Adrenal Stres Profili

Kliniğimde, gün içinde dört farklı noktadaki stres hormonu seviyelerini ölçmek için BioHealth Laboratuvarı’ndan bir tükürük testi kullanıyorum. Laboratuvardan kendi adrenal profilinizi isteyebilirsiniz ve yaşam koçunuz sonuçlarınızı inceleyerek adrenal sağlığınız için diyet, yaşam tarzı ve takviye değişiklikler hakkında sizinle çalışabilir.

Myers Adrenal Yetmezlik Testi

Eğer tükürük testi kullanamıyorsanız ve resmi bir teste gerek duymuyorsanız, Aşağıdaki PDF’te temel semptomlar için bir kontrol listesi var. Bu, size adrenal yetmezlik seviyeniz hakkında bir fikir verecektir.

PDF versiyonu

 

Adrenal Yetmezlik Nasıl Tedavi Edilir?

Bir rutin oluşturunaimg4825

Şunu unutmamak gerekir bu durumun altında yatan neden böbreküstü bezleriniz değildir. Sadece çapraz ateşe tutuldular. Adrenal yetmezliği tedavi etmenin en iyi yolu, sorunun kökenine inmektir, yani strese. Günlük hayatınızda strese sebep olan şeyleri düşünmenizi ve sağlığınızı geri kazanmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer adrenal yetmezlik rahatsızlığına sahipseniz, yapabileceğiniz en önemli şey bir rutin belirlemektir. Aşağıda rutin belirlerken faydalı olabilecek bazı öneriler bulabilirsiniz:

 • Her gece aynı saatte yatın (tercihen 10: 00’dan önce) ve 8 saatlik uyku çekin.
 • Sınıra ulaştığınızda hayır demeyi öğrenin.
 • Her gün rahatlatıcı şeyler yapın (sıcak banyolar, parkta yürüyüş, yoga, meditasyon, akupunktur vs.).
 • Aşırı egzersiz yapmayın. Egzersizinizden sonra yorgun kalırsanız, egzersizinizi azaltmak isteyebilirsiniz.
 • 10’dan önce protein açısından zengin bir kahvaltı yapın.
 • Bir protein kaynağı (fıstık ya da somun tereyağı) ile meyve tüketin.
 • Alkol, şeker, glüten, ve süt ürünleri.
 • Takviye düşünün (adaptojenik otlar, B vitaminleri).

En Sevdiğim Stres Giderme Yolları

Stres azaltma için kullanabileceğiniz çeşitli yollar vardır. The Thyroid Connection adlı kitabımda, en etkili bulduğum yollardan bazılarına derinlemesine yaklaşıyorum, ancak bunlar benim favorilerimden bazıları:

IPhone için olan İç Denge uygulamasını seviyorum. Bu uygulama, kalp atış hızınızı, nefesinizi ve zihninizi senkronize etmenize yardımcı olmak için kulak memenizde harici bir sensör kullanır. IPhone’um her zaman yanımda olduğu için kullanımı çok kolay ve kullanışlı hale geliyor. Özellikle benim gibi hedef odaklı biri için.(evet, hatta stres azaltımında!) Hedefleri belirlememe ve kat ettiğim ilerlemelerimi gözlemlememe olanak sağladığı için bu uygulamayı seviyorum.

 • Stresten Arınma – Yüzdürme Tankları

Yüzdürme tankları, yaklaşık 1000 lbs çözünmüş epsom tuzu içeren sığ bir su havuzu ile hafif ve sessiz bir ortam sağlar. Epsom tuzunun yüksek konsantrasyonu, zahmetsizce kaymanızı sağlar ve çevrenizdeki suyu hissedemeyeceğiniz şekilde cildinizin sıcaklığı ile aynıdır. Etkisi şudur; tamamen koyu, sessiz ve ağırlıksız bir flotasyon olup kortizol seviyenizi düşürür, kas ağrılarını hafifletir ve herhangi bir stimülasyondan 60-90 dakika boyunca zahmetsiz olarak geçmenizi sağlar.

 • Görsel – İşitsel Telkin

Bana derin bir gevşeme bulmamı ve sevmemi sağlayan, görsel-işitsel telkini kullanıyorum! Sesleri görsel desenler ile birlikte kullanan bu teknik, sizi hipnotik bir şekilde gevşetir. Görsel-işitsel eğlence, size zihinsel güç desteği verir ve atletik performans, kaygı, depresyon, DEHB, ruh hali gibi konulara olumlu etkilerde bulunur. Bu telkini denemenizi şiddetle tavsiye ederim.

 • Kızılötesi Sauna Terapisi

Kızılötesi bir saunada vakit geçirmek, stres giderme ve detoksifikasyon gibi birçok sağlık yararına sahiptir. Şahsen evimde bir tane var ve kendi evimde doğal kaplıcalarla tedavi ediliyor gibiyim.

Yararlı Takviyeler

 • Adaptogenik otlar, vücudun stresle uyum sağlaması ve bunlarla baş etmesine yardımcı olur. Bu benim adrenal bezimi desteklemek için uyguladığım tedavidir, Böylelikle adrenal yetmezliğimin temelini bulmak için birlikte çalışıyoruz.
 • Vitamin B kompleksi adrenal destek için de idealdir. B vitaminleri, adrenal bezlerdeki kimyasal işlemler için kritik öneme sahiptir.
 • Ek olarak adrenal destek için, omega-3 yağ asitleri, C vitamini ve magnezyum da alabilirsiniz.

Kendi adrenal sağlığınızdan endişe duyuyorsanız veya adrenal yorgunluğunuzun tedavisinde daha fazla yardım istiyorsanız, bölgenizde bu konuya ilişkin bir tıp merkezi aramanzı önemle tavsiye ederim.

Tiroid Fonksiyonlarını Geri Yükleyin ve Sağlığınızı Geri Getirin

Yeni kitabım olan The Thyroid Connection’da gerçek altta yatan nedenleri, doktorunuzla nasıl çalışacağınızı, doğru ilacı seçmeyi ve sağlıklı yaşamı elde etmek için 28 günlük bir program da dahil olmak üzere tiroit hastalıkları hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazdım.

WhatsApp